Více o šťávách Grante

Výrobky Grante, pocházejí z Ázerbájdžánu, kde se v závodě AZNAR z nejlepších odrůd granátového jablka, vypěstovaných v oblasti Geokčaj, vyrábějí šťávy Grante. Výroba šťávy v závodě AZNAR se zásadně liší od konkurenční výroby, protože uchovává biologicky aktivní látky, výživovou hodnotu a organoleptické vlastnosti granátové šťávy. Při výrobě se dbá na dodržování přísných hygienických požadavků a pečlivý výběr surovin.

Níže jsou uvedeny některé údaje, svědčící o vysoké jakosti produkce závodu AZNAR:

  • Závod zpracovává pouze celé, čerstvé a nepoškozené plody výběrových ručně tříděných odrůd granátového jablka z oblasti Geokčaj;
  • V závodě se používá technologické zařízení z nerezové oceli Aisi 304, přitom části zařízení bezprostředně přicházející do styku se šťávou, jsou z nerezové oceli Aisi 316;
  • Šťáva se získává šetrným způsobem pomocí pneumatických membránových lisů, které, na rozdíl od šnekových lisů, používaných jinými závody, kdy se šťáva získává drcením zrnek, šetrně uvolňují šťávu z granátových zrnek;
  • Díky uzavřenému technologickému procesu nedochází k nežádoucí oxidaci výrobků;
  • Výrobky se velmi šetrně tepelně zpracovávají pomocí pasterizátorů, včetně tunelových pasterizátorů, a na rozdíl od běžně používaných sterilizátorů, kde teplota převyšuje 100ºC, teplota v pasterizátorech nepřesáhne 100ºC;
  • Filtrace se provádí přes ultrafiltrační zařízení místo běžných otevřených deskových filtrů či filtrace s náplní;
  • Pasterovaná šťáva se uchovává v aseptických nádobách z nerezové oceli o obsahu 50 m3 (celková kapacita skladu je 3 750 tun) na rozdíl od jiných podobných podniků uchovávajících šťávu v běžných nádobách s použitím konzervantů.


Důležitým prvkem systému řízení jakosti je vlastní laboratoř závodu AZNAR, provádějící komplexní chemicko-technologický a bakteriologický rozbor výrobků. Laboratoř je vybavena tím nejmodernějším zařízením a má tři oddělení:

  • Degustační, kontrolující organoleptické vlastností výrobků;
  • Chemické, provádějící chemické rozbory a kontrolu;
  • Mikrobiologické, vybavené výsevní komorou a termostatem.


Závodní laboratoř získala v roce 2006 akreditaci státního systému akreditace (standardů) harmonizovaného se standardy platnými v zemích SNS.

V ZAO AZNAR se vyrábí filtrovaná a nefiltrovaná šťáva a koncentrát z granátů, pěstovaných v bezprostřední blízkosti podniku v ekologicky čisté oblasti Geokčaj v Ázerbájdžánské republice.

Šťáva se vyrábí z vybraných odrůd vypěstovaných ázerbájdžánskými pěstiteli: Gjuleša, Bala Mursal, Nazik Kabug, Šach nar, Gyrmyzy gabug.

Plody granátového jablka se vyznačují vysokým obsahem sacharidů, organických kyselin a polyfenolů. Kromě toho granáty obsahují velké množství tiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B) a P-vitamín, 15 různých aminokyselin, z nichž 6 patří mezi nenahraditelné (metionin, lysin, valin, leucin a další).

Granáty jsou výborným zdrojem biologicky aktivních látek – antokyanů (polyfenolů), dodávajících granátové šťávě červenou barvu.

Naším cílem je maximální zachování výživové hodnoty zpracovávaných plodů a dodání filtrovaných a nefiltrovaných výrobků spotřebitelům. Tabulka uvádí základní biochemické vlastnosti filtrované a nefiltrované šťávy:

100g nefiltrované granátové šťávy obsahuje 100g filtrované granátové šťávy obsahuje Rozdíl, mg nebo %
sacharidy 13-15 mg Bílkoviny 12-13 mg 1-2 mg
Vitamín C 5,0 mg Vitamín C 4,0 mg 1 mg
Vitamin B1 0,01 mg Vitamin B1 0,01 mg -
Vitamin PP 0,2 mg Vitamin PP 0,1 mg 0,1 mg
Karoten 0,7 mg Karoten 0,5 mg 0,2 mg
Draslík 150 mg Draslík 150 mg -
Vápník 12 mg Vápník 12 mg -
Titrační kyselost 1,7-2,2 Titrační kyselost 1,8-2,4 01-02
Aminokyseliny 73-95 mg Aminokyseliny 75-99 mg 2-4 mg
Bílkoviny 0,35-0,40 Bílkoviny 0,30-0,37 0,5-0,3 mg
Antokyany 600-666 mg Antokyany 589,2-654 mg 1,8%